-200px

Kryjówka – Dom ze słomy, drewna i gliny 35m2 – całoroczny, naturalny domek na zgłoszenie

Projekt typowy budynku typu stodoła – strawbale, hempcrete, glina lekka

Jak cudownie skryć się w swoim całorocznym, naturalnym, zdrowym domku, otulonym ogrodem, ciszą i zielenią i kontemplować na hamaku w ogrodzie przelatujące chmury. Podziwiać sałaty i szczypiorki oraz drepczące żuczki. W takiej ostoi wszelkie problemy bledną w szumie przyrody i poruszanych liści.


KRYJÓWKA to projekt typowy naturalnego, zdrowego, całorocznego domku, który możesz wykonać sam, z niewielką pomocą fachowców bądź instruktora. Możesz też budowę domku zlecić zaprzyjaźnionej z nami firmie. Rzut Kryjówki zaprojektowalismy tak, by powierzchnia zabudowy nie przekraczała 35m2, co umożliwia wybudowanie jej na zgłoszenie jako domek rekreacyjny bądź gospodarczy bez dodatkowych formalności. Obniża to znacznie koszty realizacji i zwiększa dostępność tego rodzaju zamieszkania dla osób, które nie mają potrzeby posiadania wielkich przestrzeni, lubią wygodę, ale i minimalizm. Kryjówkę można oczywiście wybudować również jako budynek mieszkalny jednorodzinny. Ten domek 35m2 to super opcja na start bez kredytu do końca życia. Masz swój kąt, miejsce by otulić się w koc i odpocząć. Dół domku jest dostosowany do osób słabiej się poruszających, czyli może być używany przez osoby starsze.

PROJEKT MOŻESZ KUPIĆ W NASZYM SKLEPIKU TUTAJ lub napisz do nas na adres: ekodama.architektura@gmail.com

PARAMETRY:
• powierzchnia zabudowy: 34,81m2
• powierzchnia użytkowa w wersji z antresolą (A1-A, A2-A): 31,2m2
• powierzchnia użytkowa w wersji z poddaszem (A2-B): 39,81m2
• powierzchnia użytkowa w wersji z poddaszem i piwnicą (A1-B): 40,51m2
• szerokość: 4,75m
• długość: 7,33m
• wysokość do kalenicy: 6,65m
• wysokość do okapu: 3,67m
• Kąt nachylania połaci dachowych: 40 stopni


• minimalne odległości od granicy działki: 6 ÷ 8m (elewacja w wersji drewnianej), 4m (elewacja w wersji wapiennej)
• minimalna wielkość działki dla każdej wersji elewacji: elewacja w wersji drewnianej: (16,75m x 19,33m) ÷ (20,75m x 23,33m), elewacja w wersji tynkowanej:12,75m x 15,33m

Data budowy pierwszej Kryjówki: 2021 rok

TECHNOLOGIA:

W projekcie staraliśmy się zwracać wielką uwagę na zdrowie mieszkańców i zdrowe środowisko naturalne. Dlatego Kryjówkę zaprojektowaliśmy z naturalnych, lokalnych niskoprzetworzonych materiałów o zerowym bądź bardzo małym śladzie węglowym. Konstrukcja jej jest drewniana, dwugałęziową i jest dostosowana do wypełnienia ją naturalnymi materiałami izolacyjnymi takimi jak słoma (strawbale), glina lekka, hempcrete lub wełna drzewna/słomiana. Dla każdej z tych opcji spełnione są parametry izolacyjności cieplnej dla domów jednorodzinnych WT 2021. Kryjówka to nowoczesny, ekologiczny dom całoroczny 35m2 ze słomy i gliny jak i całoroczny dom z paździerza konopnego. Konstrukcja dwugałęziowa zapewnia również więcej możliwości wykończenia wnętrza i elewacji (gotowy stelaż pod wykończenia z deskowania) oraz ułatwia montaż ciężkich elementów na ścianach w środku. Budynek może być również wykonany z paneli prefabrykowanych słomiano-drewnianych bądź hempcreatowych. Elewację można wykończyć deskami naturalnymi zabezpieczonymi olejem lnianym lub tynkiem wapiennym, w środku naturalne, zdrowe tynki gliniane i wapienne.

EKOLOGIA I ZDROWIE:

Materiały, które zastosowano w projekcie, są nieprzetworzone (słoma, glina, paździerz konopny) lub mało przetworzone (drewno) co za tym idzie ich produkcja jest nisko lub zero emisyjna (słoma jest odpadem rolnictwa). Podczas użytkowania materiały naturalne są** zdrowe i trwałe** a po użytkowaniu budynku można je kompostować. W ten sposób w całym cyklu życia budynku, z głównych elementów nie powstają odpady.

BRYŁA

„Kryjówka” jest budynkiem o pięknej zwartej minimalistycznej bryle. W zależności od przyjętej koncepcji – może być wykończona w wydaniu klasycznej czarnej elewacji deskowanej lub bardziej tradycyjnej tynkowanej tynkiem wapiennym. Główne przeszklenie domku zlokalizowano na południe, dzięki temu możemy liczyć na zyski słoneczne wiosną, jesienią i zimą. Latem nadmierny dopływ słońca będzie ograniczany przez rolety jak i dodatkową pergole z naturalnymi roślinami.

PROJEKT:

PROJEKT TYPOWY KRYJÓWKI to kompleksowy projekt budowlany z elementami projektu wykonawczego, w którym odnajdziecie rysunki architektury, konstrukcji, instalacji w tym centralnego ogrzewania, charakterystykę energetyczną. Dokumentacja zawiera cztery opcje ułożenia wnętrza – podstawową: parter z antresolą, rozszerzoną: parter z piwnicą i piętrem (dwa małe pokoiki) oraz opcję w dwóch wariantach ze schodami kręconymi i całym zabudowanym poddaszem (do pozwolenia na budowę/ zgłoszenia z projektem budowlanym POLSKI ŁAD). W projekcie znajdziecie też opcje instalacji elektrycznych autonomicznych z panelami fotowoltaicznymi (energia ze słońca) oraz toaletę kompostową. Dokumentacja zawiera również alternatywę dla fundamentów z bloczków: fundament z opon. Którą opcję wybierzecie do realizacji i co zmieści się w Waszym budżecie, czy bardziej podstawowa i minimalna forma czy bardziej rozbudowana i autonomiczna – zależy od Was, projekt zawiera je wszystkie. Dokumentacja zawiera również zestawienia elementów drewnianych i stalowych, by ułatwić Wam zamówienia.


 • KONSTRUKCJA: Drewniana, wypełnienie NATURALNE ze słowy, gliny lekkiej bądź hempcretu.
 • FUNDAMENTY: W wersji podstawowej: fundament murowany, ławowy, w wersji drugiej: z opon, recyklingowych. W wersji z piwniczką: fundamenty żelbetowe.
 • OGRZEWANIE: i ciepła woda: Rozprowadzenie ciepła z niskoemisyjnego kominka na biomasę- drewno (płaszcz wodny), wspomagane ogrzewaniem elektrycznym jako opcja awaryjna, pozwalająca opuścić domek na dłuższy okres czasu (w wersji autonomicznej zasilane elektryczne z ogniw słonecznych). Woda ciepła również z kolektorów słonecznych. Wentylacja grawitacyjna / hybrydowa.
 • TOALETA KOMPOSTOWA: jako opcja dodatkowa, alternatywna, do WC spłukiwanego wodą – (bez użycia wody, zasypywana trocinami, bezzapachowa) z kompostownikiem w piwniczce, zapewnia obieg materii. Zaleca się również zbieranie deszczówki.
 • ENERGIA ELEKTRYCZNA: w opcji autonomicznej prąd pozyskiwany z ogniw fotowoltaicznych. Baterie w piwniczce. Projekt zawiera schemat instalacji i wycenę.
 • ELEWACJA: Wykończenie elewacji: naturalny tynk wapienny w kolorze białym/deskowanie z desek opalanych metodą shou sugi ban lub olejowanych w kolorze naturalnego drewna. Stolarka/ślusarka okienna i drzwiowa w kolorze antracytowym. Taras drewniany lub ceglany. Wnętrza wykończone tynkami glinianymi lub wapiennymi. Dach: blacha lub płaska dachówka
 • Wykończenie wnętrz: tynk gliniany, tynk wapienny
 • PROGRAM UŻYTKOWY: Na dole znajduje się salon z kominkiem, kuchnia i łazienka. Z salonu jest piękne przeszklenie z wyjściem na taras. Na antresoli są dwa miejsca do spania lub w wersji z poddaszem dwa pokoiki. Dół domku też jest dostosowany do osób słabiej się poruszających, czyli może być używany przez osoby starsze.
 • ILOŚĆ MIESZKAŃCÓW: Dom dla 2 osób w wersji z antresolą, dla 3‑4 osób w wersji z pełnym poddaszem zabudowanym i dwoma pokojami na górze.KOSZT BUDOWY – Cena budowy budynku w systemie ZLECONYM:

Stan surowy zamknięty: od 119 000zł (od 95 200zł w systemie gospodarczym),
Stan deweloperski: od 170 000zł (od 136 000zł w systemie gospodarczym),
Stan pod klucz: od 193 300zł (od 154 700zł w systemie gospodarczym).

ZAKUP PROJEKTU

W celu zakupu projektu, uzyskania kontaktu do ew. wykonawcy, prosimy o kontakt na adres: ekodama.architektura@gmail.com. Projekt można też kupić w naszym sklepiku online w formie papierowej bądź elektronicznej TUTAJ.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego Kryjówkowania :).

Nagrody dla Projektu Kryjówka
 • PLGBC GREEN BUILDING AWARD 2022 – NAJLEPSZA EKOLOGICZNA ZABUDOWA MIESZKANIOWA JEDNORODZINNA – Kryjówka – Wyróżnienie
 • KONKURS I WYSTAWA PROJEKT ARTING 2022 – Wyróżnienie dla projektu Kryjówka