Kodama, słowo od którego wzięła nazwę moja pracownia, to duch drzew, opiekun lasu. Zrównoważone projektowanie jest właśnie dla mnie projektowaniem z opiekuńczą uważnością w kontekst, lokalizację i potrzeby inwestorów. Uważność sprawia, że do każdego projektu podchodzę ze świeżością, od nowa poszukuję odpowiedzi. Bardzo dużo uwagi poświęcam obserwacjom i analizom. Zawsze zaczynam projekt od wizyty na działce i rozmowy z inwestorami, podczas której próbuję zrozumieć zasady ich wymarzonej intymności lub tematu. Zauważyłam, że proces analiz, rozmowa odmienia sposób patrzenia na zagadnienie. Jest to naturalny element projektu.
W projektowaniu stosuję również elementy permakultury, czyli projektowej strategii tworzenia trwałych, zrównoważonych systemów. Główne zasady permakultury to: dbaj o ziemię, dbaj o ludzi, rozsądnie gospodaruj zasobami.
W tym kontekście budowa domu, wnętrza lub innego obiektu to tworzenie nowego elementu ekosystemu. Aby pozostawić podczas budowy i użytkowania budynku jak najmniejszy ślad ekologiczny (troska o ziemię) i aby sam budynek był dla nas zdrowy i ciepły (troska o ludzi), warto zastosować jedną z technik nowoczesnego budownictwa naturalnego oraz stworzyć pozytywne powiązania z otoczeniem. Budynki naturalne również po okresie użytkowania (dobrze wykonane są bardzo trwałe) są biodegradowalne i wracają do ziemi, co jest bardzo istotne w świecie, gdzie odpady budowlane stanowią 1/3 wszystkich zalewających nas śmieci (rozsądnie gospodaruj zasobami).
Serdecznie Cię zapraszam do projektowania z dobrymi wzorcami.
Magdalena Górska