-0px

PLGBC Green Building AWARD 2021 – Termomodernizacja – Nagroda i wyróżnienie

Nagroda główna w kategorii NAJLEPSZA EKOLOGICZNA MODERNIZACJA, wyróżnienie w kategorii budynki jednorodzinne
PLGBC Green Building AWARD 2021

*Nagroda główna w kategorii NAJLEPSZA EKOLOGICZNA MODERNIZACJA, wyróżnienie w kategorii NAJLEPSZA EKOLOGICZNA ZABUDOWA MIESZKANIOWA JEDNORODZINNA dla projektu – STARA OBORA *

Projektantka i Inwestorka: Magdalena Górska, eKodama Architektura

Ta realizacja ujmuje szczerością i prostotą, tworząc ze starego, zapuszczonego budynku klimatyczny dom o uporządkowanej, charakterystycznej dla regionu bryle, która wpisuje się miękko w okoliczny pejzaż. Modernizacja zrealizowana pod okiem konserwatora zabytków, przy użyciu naturalnych materiałów, jest idealnym przykładem na to, jak powinny być realizowane tego typu przebudowy. Z szacunkiem i pokorą. Nie ma w nim niczego spektakularnego. Nie tryska nowymi technologiami, czy nowatorskimi pomysłami. Jego największą wartością jest fakt, że z racji zastosowania lokalnych, nisko przetworzonych materiałów i tradycyjnych technik, pozostaje w zgodzie z naturą, emanując ideą permakultury – i taka właśnie jest jego funkcja edukacyjno-społeczna. Chcemy tym samym zachęcić architektów i inwestorów do traktowania tego typu realizacji, jako pełnowartościowych projektów, z których mają prawo być dumni, gdyż w dzisiejszym świecie potrzeba nam ich jak najwięcej, by zminimalizować ślad węglowy tworzony przez branżę budowlaną.

Tomasz Pągowski IMATHOME, Członek Honorowy Jury

Wyniki konkursu: TUTAJ

Więcej o projekcie: TUTAJ

W dobie dotykających nas bezpośrednio zmian klimatycznych, architekci i inwestorzy muszą szukać innych środków przestrzennych dla zapewnienia podstawowych potrzeb człowieka. Kierunkiem wytyczanym przez cały świat jest zarówno dogęszczanie istniejących struktur, jak i modernizacja istniejących obiektów. Wyróżnienie przyznano za wcielenie w życie idei post-wzrostu w architekturze. Zdegradowanej przestrzeni, jakim był budynek obory z otoczeniem, umiejętnie nadano zupełnie nowe znaczenie, poprzez rewitalizację i zmianę jej funkcji. Ogromnym atutem projektu jest zastosowanie lokalnych i naturalnych budulców takich jak słoma, celuloza, tynki wapienne lub gipsowe. Takie działanie jest przykładem zrównoważonego i świadomego myślenia zarówno o człowieku, jak i o całym ekosystemie. Obiekt podnosi wartość i atrakcyjność okolicy. Na uwagę zasługuje fakt, że jest on częścią całego założenia przestrzennego, w którym odbywają się warsztaty edukacyjne ekologicznego projektowania. Poprzez takie działania budynek obory jest nie tylko dobrym przykładem samej architektury, ale też godnym naśladowania centrum aktywności, które staje się zalążkiem do działań dla społeczności lokalnej.

Ewelina Jaskulska Artectonica, Członkini Honorowa Jury