-500px

Kryjówka – 35m2 całoroczny, naturalny domek na zgłoszenie, typowy projekt DIY

Zrób to sam czyli projekt dostosowany do samodzielnego budowania

KRYJÓWKA to naturalny, zdrowy, całoroczny domek, który możesz wykonać sam, z niewielką pomocą fachowców bądź instruktora. Mały ale własny :) i wygodny, jest parter i antresolka. Rzut zaprojektowano tak, by powierzchnia zabudowy nie przekraczała 35m2, co umożliwia wybudowanie Kryjówki na zgłoszenie, jako domek rekreacyjny bądź gospodarczy bez dodatkowych formalności. Obniża to znacznie koszty realizacji i zwiększa dostępność tego rodzaju zamieszkania dla osób, które nie mają potrzeby posiadania lub nie dysponują możliwością stawiania wielkiego domu, a mają kawałek ziemi. To idealna forma dla singli, nomadów, młodych par czy małych rodzin na start, bez kredytu do końca życia. Masz swój kąt, miejsce by otulić się w koc i odpocząć. Dół domku też jest dostosowany do osób słabiej się poruszających czyli może być używany przez osoby starsze. Ten projekt to odpowiedź na zapewnienie sobie możliwości domu przez cały rok. Przestrzeń nie jest duża, ale zapewni to co niezbędne do życia w fajnej i funkcjonalnej jakości, a w opcji rozszerzonej wyjdą na poddaszu nawet dwa małe pokoiki i jest mała piwnica.

Kryjówka jest domkiem naturalnym, z naturalnych materiałów. Ma konstrukcję drewnianą, dwugałęziową i jest dostosowana do wypełnienia jej naturalnymi materiałami izolacyjnymi takimi jak słoma, glina lekka czy hempcrete. Dla każdej z tych opcji spełnione są parametry izolacyjności cieplnej dla domów jednorodzinnych w zaostrzonym wymiarze wymagań roku 2021. Każda z tych opcji jest opisana w projekcie. Konstrukcja dwugałęziowa zapewnia również więcej możliwości wykończenia wnętrza i elewacji oraz ułatwia montaż ciężkich elementów na ścianach w środku.

PROJEKT DOSTĘPNY JAKO TYPOWY
DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA – DIY.
PAKIET RYSUNKÓW ZAWIERA:

- Projekt architektury w dwóch opcjach
- Projekt konstrukcji w dwóch opcjach, w tym fundamenty z opon
- Projekt instalacji w tym autonomicznych
- Charakterystykę energetyczną
- Zasady bezpieczeństwa
- Część opisową i zestawienia

ZRÓB TO SAM

PROJEKT TYPOWY KRYJÓWKI, to kompleksowy projekt budowlany z elementami projektu wykonawczego, w którym odnajdziecie rysunki architektury, konstrukcji z detalami wykonawczymi, instalacji w tym centralnego ogrzewania, charakterystykę energetyczną. Dokumentacja zawiera dwie opcje domku – podstawową: parter z antresolą, i rozszerzoną: parter z piwnicą i piętrem (dwa małe pokoiki). W projekcie znajdziecie też opcje instalacji elektrycznych autonomicznych z panelami fotowoltaicznymi (energia ze słońca) oraz toaletę kompostową. Dokumentacja zawiera również alternatywę dla fundamentów z bloczków: fundament z opon. Którą opcję wybierzecie do realizacji i co zmieści się w Waszym budżecie, czy bardziej podstawowa i minimalna forma czy bardziej rozbudowana i autonomiczna – zależy od Was, projekt zawiera je wszystkie. Dokumentacja zawiera również zestawienia elementów drewnianych i stalowych, by ułatwić nam realizację.


  • KONSTRUKCJA: Drewniana, wypełnienie ze słowy, gliny lekkiej bądź hempcretu.
  • FUNDAMENTY: W wersji podstawowej: fundament murowany, ławowy, w wersji drugiej: z opon, recyklingowych. W wersji z piwniczką: fundamenty żelbetowe.
  • OGRZEWANIE: i ciepła woda: Rozprowadzenie ciepła z niskoemisyjnego kominka na biomasę- drewno (płaszcz wodny), wspomagane ogrzewaniem elektrycznym jako opcja awaryjna, pozwalająca opuścić domek na dłuższy okres czasu (w wersji autonomicznej zasilane elektryczne z ogniw słonecznych). Woda ciepła również z kolektorów słonecznych.
  • TOALETA KOMPOSTOWA: jako opcja – (bez użycia wody, zasypywana trocinami, bezzapachowa) z kompostownikiem w piwniczce, zapewnia obieg materii. Zaleca się również zbieranie deszczówki.
  • ENERGIA ELEKTRYCZNA: w opcji autonomicznej prąd pozyskiwany z ogniw fotowoltaicznych. Baterie w piwniczce. Projekt zawiera schemat instalacji i wycenę.

CENA CAŁOŚCIOWEGO PROJEKTU BUDOWLANO-WYKONAWCZEGO: 3500zł brutto. Dostępny kosztorys. Serdecznie zapraszam do kontaktu: ekodama.architektura@gmail.comPrototyp był realizowany jako eksperyment schronienia, przez wykonawcę Ryszarda Bilińskiego z tynkinaturalne.pl w 2105 roku, w ramach działań z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Budownictwa Naturalnego. Wstępna konstrukcja była w formie słomy nośnej. Docelowo projekt ewoluował do obecnej postaci.

Wstępna koncepcja dla eksperymentu
Widok domku
Rzut podstawowy
Zdjęcie z budowy
Zdjęcie z budowy
Wstępna koncepcja dla eksperymentu