Zajrzyj do naszej BIBLIOTEKI aby znaleźć wspaniałe artykuły i filmy przybliżające tematy związane z budownictwem naturalnym i nie tylko.


miniaturka-sarenka-w-polu

Strawbale - koszty budowy

Koszty budowy domu w technologii Strawbale szkieletowego zależą od wielu czynników. Najczęściej w systemie zleconym są zbliżone do budowy domu w technologiach standardowych. Za to środowisko wewnętrzne domu zbudowanego z naturalnych materiałów jest nie do porównania z powszechnie stosowanymi technologiami. Domy te są wyjątkowo ciepłe i zdrowe.


Cena budynku w stanie deweloperskim, z prostym dwuspadowym dachem to średnio koszt około

2 500zł za 1 m2 powierzchni użytkowej

Dla porównania koszt stanu deweloperskiego standardowego budynku murowanego to około 2 300- 2700zł/ m2 powierzchni użytkowej.


Piwnica kosztuje około 500zł/m2 powierzchni użytkowej piwnicy.

W przypadku nietypowych rozwiazań np. sklepień kolebkowych ta cena będzie większa.

dom-deodar-zdjęcie-wnętrza-1


Kalkulując całość inwestycji i licząc jej budżet warto wziąć pod uwagę koszt wykończeń, które zaczynają się za całość od około 500zł/m2 powierzchni użytkowej domu.

Oczywiście każdy budynek należy wycenić u wykonawcy indywidualnie a podana powyżej cena jest orientacyjna. Będzie ona na pewno wyższa w przypadku stosowania drogich materiałów wykończeniowych, bardziej skomplikowanej bryły i konstrukcji dachu, dużych przeszkleń, drogich systemów instalacyjnych, czy nietypowych detali architektonicznych itp.


Ten rodzaj budynku powinien być tańszy od konwencjonalnego w przypadku metody budowania gospodarczej

(nie zleconego, ewentualnie z instruktorem na budowie) ze względu na niskie koszty materiałów (słoma, glina, wapno). Oszczędności mogą wtedy wynieść około 30% (materiały budowlane i konstrukcja to tylko część całościowych kosztów budynku).


Spore oszczędności na kosztach można uzyskać w przypadku budowy konstrukcji samonośnej ze słomy (loadbearing),

w której nie występuje szkielet nośny z drewna. W przypadku takich budynków można zastosować tańsze, punktowe fundamenty i lżejszą konstrukcje dachu. W Polsce ta technologia jeszcze nie jest powszechnie stosowana. Powstają pierwsze, większe domy zbudowane w ten sposób.


Chcesz zdobyć więcej informacji o kosztach budowy? Zapraszamy do kontaktu z jednym z współpracujących z nami wykonawców >>>