W tej sekcji prezentujemy ciekawe filmy oraz artykuły związane z budownictwem naturalnym i nie tylko.BIBLIOTEKA
Budownictwo naturalne i Strawbale

Budownictwo naturalne, ekologiczne w Polsce kojarzone jest głównie z drogimi technologiami domów pasywnych lub prymitywnymi ziemiankami "eko-maniaków" :) i kojażone z bajką o trzech świnkach. Są to ogromne stereotypy. Okazuje się bowiem że naturalne i zdrowe domy wcale nie muszą być droższe od standardowych i mogą być budowane w nowoczesnych standardach i estetyce. Komfort i jakość środowiska wewnętrznego domu naturalnego jest nieporównywalnie lepsza. W domu lepiej pachnie, są wspaniale dla alergików, ciepłe, zdrowe.


Jako wstęp polecam:


Filmy:


Testy pożarowe:


Realizacje budynków strawbale w Polsce >>>


Przykłady nowoczesnych projektów zagranicznych:


www:miniaturka-szyszka

Permakultura

Permakultura to "sposób projektowania i utrzymywania samowystarczalnych i trwałych osiedli ludzkich"."

"Permakultura współpracuje z naturą by zbudować lepszy świat dla nas wszystkich. Poprzez obserwowanie naturalnego świata zauważamy zbiór naturalnych zasad w działaniu. Możemy stosować metody projektowania permakulturalnego, by poprawić jakość i produktywność naszego indywidualnego życia, naszego społeczeństwa i środowiska."

Filmy:miniaturka-szyszka

Cohousing

"W 1967 r. w jednej z duńskich gazet pojawił się tekst Bodila Graae pt. "Dziecko powinno mieć setkę rodziców". Był to manifest grupy 50 rodzin, które były niezadowolone z życia w anonimowych społecznościach miejskich. Ich sprzeciw spowodował powstanie pierwszej na świecie społeczności co-housing'owej na zaprojektowanym i wybudowanym osiedlu Sættedammen.

Idea zapoczątkowana w Danii polega na projektowaniu i budowaniu osiedli, grup domów z uwzględnieniem sfery wspólnoty. Zamiast tworzyć przy każdym z domów pseudo-plac zabaw, buduje się jeden duży. Powstaje duża, dodatkowa kuchnia, gdzie mieszkańcy spotykają się czasami na wspólnych posiłkach. Uruchamia się wspólne pralnie i pokoje zabaw."źródło:http://www.naszaprzestrzen.pl .
"Jedno dziecko może być wychowywane przez pięćdziesięciu rodziców"

Na początek:


Filmy:

miniaturka-szyszka